جداول استاندارد

می توانید تعاریف و کاربردهای فولادهای آلیاژی و همچنین جداول استاندارد انواع فولاد را در زیر مشاهده فرمایید.

در صورت نیاز به مشاوره در خصوص فولاد و یا سفارش محصول با ما تماس بگیرید.

رديف

نوع فولاد استاندارد

شرح و كاربرد فولاد هاي آلباژي

1 فولاد تندبر (خشكه هوايي)

1.3255

فولاد تندبر كه مناسب براي ابزار مختلف تراش وبراده بري مانند (فرز هاي گوناگون قلم تراش و ساير ابزار) مخصوص كار در روي آهن و فولاد و چدن خاكستري و مواد سخت ديگر.
2 فولاد تندبر (خشكه هوايي)

1.3207

فولاد تندبر مناسب براي ساخت ابزار مختلف برش و قلم حكاكي مخصوص كار در روي آهن - فولاد - چدن خاكستري و فلزات سخت ديگر .
3 فولاد تندبر (خشكه هوايي)

1.3343

موارد استفاده برای ساخت تیغچه، فرز، برقو، قلاویز، ماتریس،قلم تراش و غیره
4 فولاد ابزاري گرمكار

1.2567

فولاد گرمكار كه پس از آبكاري و برگشت سختي و استحكام خود را در حرارت زياد حفظ ميكند و جهت ساخت انواع ابزار و قالب گرمكار آهن - فولاد و ساير فلزات گداخته همچنين قالبهاي تزريقي و تحت فشار فلزات سنگين مناسب ميباشد.
5 فولاد ابزاري گرمكار

1.2344

فولادي است گرمكار مقاوم در برابر حرارت با حفظ سختي و تحمل فشار و اصطكاك كه جهت ابزار گرمكار مانند سمبه ماتريس كار گرم و انواع قالبهاي تزريقي سبك مانند آلمينيوم و قالبهاي تزريقي تحت فشار بكار ميرود .
6 فولاد ابزاري سردكار

1.2080

فولاديست سردكار مخصوص با كربن و كرم بالا به همين جهت تا مغز سخت شده و پس از آبكاري تغيير فرم نميدهد مناسب جهت ساخت تيغه هاي برش چوب و پروفيل - قالبهاي سراميك و كاشي - چيني - غلتكهاي نورد پروفيل و زرگري و سمبه ماتريس هاي برشي و كششي .
7 فولاد ابزاري سردكار

1.2436

فولاديست سردكار كه پس از آبكاري فرم خود را به نحو احسن حفظ ميكند جهت ساخت تيغه - سمبه ماتريس برشي و كششي.
8 فولاد ابزاري سردكار

1.2510

اين فولاد پس از آبكاري فرم خود را به خوبي حفظ كرده و داراي قدرت برش و مقاومت اصطكاكي بسيار خوبي است از اين فولاد جهت قطعات كار سرد از جمله فرز - قلاويز و قالبهاي با كليت و ملامين قالبهاي كشش - برش و كشش و همچنين غلطكهاي زرگري و پروفيل قابل استفاده است .
9 فولاد ابزاري سردكار

1.2210

فولاد نقره اي به صورت سنگ زده با تولرانس 175 DIN مناسب جهت ساخت انواع سمبه - پين - مته - برقو - قلاويز و ابزار حكاكي .
10 فولاد ابزاري كربني

1.1740

فولادي است كربني جهت ساخت ابزارهاي ارزان قيمت و نه چندان دقيق از جمله چاقو - قلم چكش - سندان - شافت كرپي - همچنين تقويت پشت قالبها استفاده ميشود
11 فولاد سمانته

1.5920

فولاد مخصوص سمانتاسيون كه پس از سخت كردن تا 62 الي 64 راكول سطح آن سخت ميشود لذا مناسب جهت ساخت انواع چرخ دنده -ميل هزار خار - انواع دنده هواپيما - دنده ديفرانسيل ماشينهاي باري سنگين مي باشد. درجه حرارت سمانته كردن اين فولاد در حمام نمك 930-900 و در زغال 900-870 درجه سانتيگراد مي باشد.
12 فولاد سمانته

1.7131

فولاد مخصوص سمانتيون كه داراي مقاومت سايشي بسيار خوب و جهت ساخت انواع مارپيچ هاي فرمان و چرخ دنده و قطعات سايشي مي باشد.
13 فولاد پلاستيك

1.2312

فولادي است مخصوص با براده برداري بسيار عالي و پليش فوق العاده خوب كه بعد از تراشكاري احتياج به آبكاري ندارد سطح آن را ميتوان براحتي با با كرم سخت و نيكل سخت پوشاند (جهت قالبهاي پلاستيك)
14 فولاد ساختماني

1.6580

فولاديست سخت كه در كارخانه سازنده آبكاري شده است داراي قدرت كششي زياد و بعلت كم شدن تدريجي سختي از سطح تا مغز داراي قابليت ارتجاعي و تحمل فشار بسيار خوبي است (جهت ساخت ميل لنگ - پلوس)
15 فولاد ساختماني

1.6582

فولاديست سخت كه در كارخانه سازنده آبكاري شده است داراي قدرت كششي زياد و بعلت كم شدن تدريجي سختي از سطح تا مغز داراي قابليت ارتجاعي و تحمل فشار بسيار خوبي است (جهت ساخت ميل لنگ - پلوس)
16 فولاد ساختماني

1.7225

فولادي است كه در كارخانه در حرارت زياد برگشت داده شده است و در مقابل خمش و پيچش بخوبي مقاومت مي كند جهت ساخت وسايل يدكي اتومبيل و هواپيما ميل لنگ - شاتون پيچهاي مقاوم و غيره قابل استفاده است .
17 فولاد نسوز

1.4841

فولاد نسوز مقاوم تا 1200 درجه حرارت مناسب براي كار در گازهاي اكسيژن و ازت دار و همچنين گازهاي احياكننده جهت ساخت كليه ظروف مخصوص كار در كارگاه عمليات حرارتي مانند ديگ كوره آبكاري تابانيدن برگشت سمانته سيون صفحات و قطعات داخل كوره قالب شيشه كريستال و غيره اين فولاد براي كار در محيط حرارتي 900-650 درجه سانتيگراد چندان مناسب نمي باشد .
18 فولاد زنگ نزن

1.4021

فولاد زنگ نزن فوق پس از جوشكاري احتياجي به عمليات حرارتي ندارد و خاصيت خود را حفظ ميكند قابليت كشش و پوليش آن عالي بوده و در مقابل مواد اسيدي و قليايي مقاوم مي باشد اين فولاد بيشتر در كارخانجات تهيه روغن - قند - آب ميوه - لوازم آرايشي - چرم -رنگ - لوازم آشپزخانه و غيره استفاده مي شود .
19 فولاد زنگ نزن

1.4301

از اين فولاد در تمام موارد 19 بكار مبرود با اين تفاوت كه بعلت اضافه شدن موليبدن راندمان بيشتري عرضه مي نمايد و در مقابل مواد اسيدي و قليايي مقاوم تر است .
20 فولاد زنگ نزن

1.4401

اين فولاد به سختي فنر آبكاري و برگشت داده شده و جهت انواع فنرهاي تخت و لوله بكار مي ورد - فنرهاي ساخته شده از اين فولاد براي كار در حرارت حدود 300 درجه نيز مناسب است .
21 تسمه فنري

1.8159

اين فولاد جهت ساخت قطعات مقاوم در مقابل سايش چون بدنه ماشين آلات -پره هاي آسياب و سرندهاي سنگ شكن بخصوص در كارخانجات آجر و سيمان سازي بكار مي رود.
22 فولاد ساختماني

1.1221

اين فولاد به صورت ورق و ميله گرد و چهار گوش و شش گوش وارد شده برای ساخت وسايل پرس و بدنه ماشين آلات و غيره مورد استفاده قرار ميگيرد .
23 ورق فولادي هاش و ميله فولادي

1.1191