همه چیز درباره فولاد آموتیت نگاهی به ویژگی ها و کاربرد های فولاد آموتیت

همه چیز درباره فولاد آموتیت نگاهی به ویژگی ها و کاربرد های فولاد آموتیت

فولاد آموتیت چیست؟

فولاد آموتیت در دسته فولاد پرآلیاژ قرار می گیرد که به دلیل دارا بودن خصوصیات ویژه‌ مانند مقاومت بسیار بالا در برابر سایش، زنگ زدگی، و حتی حرارت، در برخی صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید نام “آموتیت” به معنای “سختی غول آسا” اشاره دارد و با نام میلگرد ۱٫۲۵۱۰  نیز شناخته می شود .همچنین لازم به ذکر است که استاندارد بهلر این فولاد k460 می باشد. این نوع فولاد برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت زیاد و طول عمر بالا دارد ، مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان مثال برای تولید ابزارهایی مانند چاقوها، ابزارهای برشی صنعتی، قطعات ماشینی که در شرایط سخت و آب‌وهوایی کار می‌کنند و …

از ویژگی‌های اصلی فولاد آموتیت می توان به موارد زیر اشاره کرد

 1- سختی بسیار بالا: فولاد آموتیت به دلیل ترکیبات آلیاژی خاصی که دارد، دارای سختی بسیار بالایی است که به طور معمول با استفاده از عملیات حرارتی مخصوص به دست می‌آید. این ترکیبات شامل

کربن (C): مقدار کربن در فولاد آموتیت معمولاً بسیار کمتر از دیگر انواع فولادها است که این مقدار کمتر کربن باعث ایجاد ویژگی هایی مانند افزایش سختی و مقاومت به سایش می‌شود.

وانادیوم (V): وانادیوم که به الهه زیبایی البته در میان فزات معروف است یکی از عناصر کلیدی در فولاد آموتیت است که به دلیل افزایش سختی، مقاومت به سایش و مقاومت به حرارت به آن اضافه می‌شود.

آهن (Fe): عنصر اصلی تشکیل دهنده ی آموتیت آهن می باشد.

سیلیسیوم (Si): سیلیسیوم از دیگر عناصر تشکیل دهنده ی این فولاداست و دلیل اضافه کردن سیلیسیوم به فولاد آموتیت این است که این عنصر ویژگی‌های حرارتی و مقاومت به زنگ زدگی را بهبود می بخشد.

منگنز (Mn): منگنز به عنوان یک آلیاژ کننده به فولاد آموتیت اضافه می‌شود تا خصوصیت‌های مختلفی مانند مقاومت به زنگ زدگی و تاثیر در تشکیل گرانول‌های مورتایتی را به فولاد اضافه کند.

کروم (Cr): در بعضی نسخه‌های فولاد آموتیت، کروم نیز به عنوان آلیاژ افزوده می‌شود تا مقاومت به زنگ زدگی و تاثیر در خواص مکانیکی را افزایش دهد.

آلومینیوم (Al) و نیکل (Ni): این عناصر نیز ممکن است در برخی ترکیبات فولاد آموتیت به عنوان آلیاژها به کار روند.

تنگستن: وجود این عنصر در ترکیبات آموتیت باعث ایجاد خاصیت سختی وچقرمگی می شود.

 2- مقاومت به سایش: این نوع فولاد به دلیل سختی و ترکیبات آلیاژی، مقاومت خوبی در برابر سایش و فرسایش دارد و برای ابزارها و سطوحی که با فشار و اصطکاک زیاد روبرو می‌شوند، مناسب است.

 3- مقاومت به زنگ زدگی: فولاد آموتیت با دارا بودن ترکیبات آلیاژی مختلف ، مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی و اکسیداسیون دارد.

 4- مقاومت به حرارت: این نوع فولاد در دماهای بالا مقاومت خود را حفظ می‌کند و برای کاربردهای حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد به همین دلیل این توع فولاد در کارخانجات و صنایع مختلف جایگاه خوبی پیدا کرده است.

 

کاربرد فولاد آموتیت

همانطور که در بالاتر هم اشاره شد فولاد آموتیت به دلیل ویژگی های منحصر به فرد جایگاه ویژه ای به عنوان یک ماده ی اولیه در صنعت و حوزه های مختلف پیدا کرده است که در این قسمت به برخی از آنها اشاره شده است:

قالب‌سازی: یکی از کاربردهای اصلی فولاد آموتیت در تولید قالب‌های صنعتی است. به دلیل سختی بالا، مقاومت به سایش، و مقاومت به تغییرات دما، این فولاد برای ساخت قالب‌های تزریق پلاستیک، قالب‌های فلزی، قالب‌های ریخته‌گری و قالب‌های تولید قطعات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابزارهای برشی: فولاد آموتیت برای تولید ابزارهای برشی مانند تیغه‌های برش، دیسک‌های برش ، پرگار های آهنی ، ابزار های برش چوب و دیگر ابزارهایی که نیاز به مقاومت به سایش و سختی بالا دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابزارهای صنعتی دقیق: این نوع فولاد برای تولید ابزارهایی مانند ابزارهای دندانپزشکی، ابزارهای جراحی، ابزارهای ساعت‌سازی و سایر ابزارهای دقیق استفاده می‌شود.

 

ابعاد میلگرد 1.2510 (آموتیت)

ابعاد میلگرد 1.2510 بسته به نیازها و استفاده‌های مختلف، متفاوت است همچنین این میلگردها به‌طور عمومی در طول ها و قطر های مختلف تولید می‌شوند . برای مثال، ممکن است در قطرهای 10 تا 300 میلیمتر و طول‌های 1000 تا 6000 میلیمتر تولید شوند با این حال معمولا آموتیت های قطر 30 تا 90 میلیمتر در میان صنعتگران پرطرفدار تر هستند .

تفاوت آموتیت و آموتیت s

آموتیت اس (Amutit S) نیز نوعی فولاد آلیاژی است که به آن آهن آلیاژی نیز گفته می‌شود. این نوع فولاد دارای ترکیبات شیمیایی متنوعی از جمله کربن، سیلیسیوم، منگنز و فسفر است. آموتیت s به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش، خوردگی و حرارت، برای تولید قطعات صنعتی، نظامی و خودروها استفاده می‌شود. آموتیت و آموتیت s تفاوت کمی با هم دارند که این تفاوت ها در ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی آن ها یافت می شود . آموتیت s به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش، خوردگی و حرارت، برای تولید قطعات صنعتی، نظامی و خودروها استفاده می‌شود.

قیمت فولاد آموتیت

برای اطلاع از قیمت های دقیق و دریافت مشاوره پیشنهاد می کنیم با کارشناسان ما در ارتباط باشید. همانطور که می دانید قیمت فولاد نیز مانند سایر مواد صنعتی به دلیل تغییر در قیمت های مواد اولیه می تواند تاثیر مستقیم بر قیمت نهایی داشته باشد.همچنین کارشناسان ما با ارائه ی مشاوره های دقیق و حرفه ای که از جنس تجربه و دانش در این حوزه است به شما کمک می کنند تا محصول مورد نظر خود را در زمان کوتاه پبدا کنید.